Kültür Taşının Önemi ve Günümüze Gelişi

  kültür taşı-dekoratif kültür taşı

  Dekoratif Kültür Taşı

  KÜLTÜR TAŞININ ÖNEMİ VE GÜNÜMÜZE GELİŞİ

  Kolay uygulama ve çeşitliliğin sürekli çoğalması ile yapay taşlar zamanımızın en popüler mimari ürünlerden olma özelliğini kaybetmiyor.
  Az gelişmiş ve gelişmeye devam eden ülkelerde doğal taş kullanımının maliyetinin düşük olması nedeniyle kültür taşlarına karşı bir üstünlüğü var.
  Çoğu gelişmiş ülkelerde doğayı korumak adına taş ocaklarından ve akarsulardan taş alımına izin verilmiyor.
  Ancak mimarlar projelerinde taş dokusu ve taş kullanımına daha fazla yer veriyorlar.
  Durum böyle olunca kültür taşına yoğun ilgi gösteriliyor.Bu ilgi ve büyüyen pazar yapay taş yapımında daha fazla yatırımlara, yeni teknolojilerin kullanımına ve yeniliklere yol gösteriyor.
  Üreticiler arasındaki rekabet kaliteyi ve çeşitliliği de arttırıyor.Büyük üreticilerin modern fabrikalarında daha kaliteli kültür taşı üretilebilmelerinin dışında kataloglarında her türlü mimari projeye ve bütçeye uygun dekoratif taşlar bulunuyor.

  Günümüz kültür taşlarına dokunulduğunda hissettirdiği doğallık,doku ve çeşit çeşit renkleriyle,kalitesiyle artık doğal taşlardan çok farklı hale geldi.
  Kültür taşına doğal taş ve hazır panel yöntemlerine karşı avantaj sağlayan önemli özelliklerinden bir tanesi de basitce harmanlanabilir olmasıdır.
  Doğada çeşitli doku ve renkteki taşları bir arada bulmak oldukça zordur.Fakat bu durum kültür taşında daha farklıdır.Hazırlanan katalogdan seçtiğiniz farklı renk ve dokudaki ürünü harmanlayarak istediğiniz yüzeyi kolayca elde etmek mümkün.
  Zira polyester panel ürünlerde de harman yaparak farklı bir doku elde etme ihtimaliniz yok.Polyester panellerde aynı taşı derzli ya da yığma duvar olarak seçme imkânınız da yoktur.

  Kültür taşı çimento, kum, pomza, kül ve organik olmayan renk pigmentlerinden oluşan ve doğadan çıkarılan hammaddelerle üretiliyor.
  Bu doğadan elde edilen hammaddeler su ile karıştırılmasıyla oluşan harç elastik kalıplara aktarılıyor.
  Bu kalıpların içerisinde dayanıklılık kazandıktan sonra sökülen bu karışım doğal taşa benzeyen yeni bir ürüne dönüşüyor.
  Üretimde kullanılan volkanik pomzalar yapay taşın doğal taştan daha hafif olmasını sağlıyor.Aynı zamanda ısı yalıtımına fayda ederek tasarruf yapmanıza yardımcı oluyor.
  Üretiminde çimento kullanılan dekoratif kültür taşları,polyester paneller gibi yangından etkilenmiyor. Hava koşullarına dayanıklılığı sayesinde dış cephelerde de rahatlıkla tercih edilebiliyor.

  kültür taşı
  Dekoratif Kültür Taşı

  Kültür Taşı

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir